Att den ekumeniska kommuniteten i den östfranska orten Taizé tillhör Vatikanens favoriter är känt sedan länge. Idag fick vi åter en bekräftelse på det. Idag, torsdag den 12 augusti, har Vatikanens dagstidning L’Osservatore Romano en utförlig artikel där Vatikanens andreman, kardinal Tarcisio Bertone, lovordar Taizé-kommunitetens grundare broder Roger för dennes imponerande livsverk. Dessutom innehåller tidningen flera andra artiklar som på olika sätt positivt framhåller vilken stor betydelse Taizé har haft under de 70 år som kommuniteten har funnits.
I en läsvärd kommentar skriver Vatikanexperten John Allen på National Catholic Reporter om hur anmärkningsvärd denna stora uppskattning för Taizé är. John Allen påpekar i sin kommentar att man i Rom vanligtvis är snabb med att reagera mot allt som luktar relativism och synkretism. Men broder Roger, som själv var kalvinist och som gärna blandande ömsom protestantiska, ömsom katolska uttrycksformer, lovordas ändå samstämmigt från Vatikanens sida.
John Allen påminner i sin artikel om att broder Roger flera gånger fick ta emot kommunionen av den förre påven Johannes Paulus II, och senare även av den nuvarande påven, den dåvarande kardinalen Joseph Ratzinger i samband med begravningen av Johannes Paulus II på Petersplatsen i Rom, trots att broder Roger inte konverterat till den katolska kyrkan – åtminstone inte entydigt och offentligt. På motsvarande sätt fick både protestanter och katoliker del av kommunionen vid broder Rogers egen begravning, som leddes av kardinal Walter Kasper. Båda gesterna visar i varje fall en sak: Taizé hör till Vatikanens verkliga ögonstenar.
Ulf Jonsson 2010-08-12