Efter mer än 20 dagar av protester och blockerade gator har den katolska kyrkan erbjudit sig att vara medlare i en arbetskonflikt. I ett ställningstagande har kyrkan kontaktat ”konfliktparterna och manat regeringen att åter öppna vägen till en dialog med uppriktighet och fullt ansvar med tanke på läget i landet”.
Kyrkan erkänner att det råder berättigade krav från vissa befolkningsgrupper, som förtjänar att beaktas, enligt uppgifter i den katolska nyhetsbyrån KNA, genom ett uttalande av biskopen av El Alto, Giovanni Arana, tillika generalsekreterare i biskopskonferensen, som lästes upp på måndagen. Samtidigt påpekades befolkningens tilltagande lidanden genom de pågående blockaderna: familjerna lider av de begränsade försörjningsrestriktionerna, sjuka personer saknar medicinsk hjälp, det råder osäkerhet och fruktan, särskilt bland de fattigaste och svagaste.
President Paz öppen för dialog
För att lösa krisen vill det till en äkta vilja till förståelse och beredskap och nödvändigt att ge upp fastlåsta ställningstaganden. Kyrkan är beredd att stödja alla uppriktiga ansträngningar till tillmötesgående och försoning. Bolivias konservative president Rodrigo Paz har förklarat att ”jag kommer att av alla krafter bemöda mig om att föra en dialog, men allt har sina gränser”.
Regeringsföreträdare anklagar den vänsterpopulistiske ex-presidenten Evo Morales för att målmedvetet underblåsa protesterna i syfte att undgå anklagelser och undersökningar rörande missbruk och människohandel och därmed förhindra häktning. Fackföreningarna anklagar regeringen för finansiella beslut på bekostnad av befolkningsskikten med de svagaste inkomsterna.
Kathpress 2026-05- 26
Detta är en nyhetstext.