Kroatien stöder renoveringen av Catholic Action Social Center i Betlehem med 500 000 euro. Ledaren för kroatiska Caritas, Tomislav Glavnik, och ledaren för centret, Tony Murqos, har undertecknat ett avtal om detta den 4 jan 2025 i Betlehem, så enligt den kroatiska katolska nyhetsbyrån IKA. Det kroatiska Caritas och föreningen Pro Terra Sancta kommer att tillsammans genomföra projektet. Regeringen i Zagreb gav grönt ljus i november månad och avsatte då en halv miljon euro för humanitärt bistånd och återuppbyggnadsarbete. Arbetet beräknas vara slutfört under juli månad 2026.
Syftet är att säkerställa centrets fortsatta existens. Det grundades 1952 och utgör enligt IKA en populär mötesplats för den lokala befolkningen tvärs över konfessionella och andra gränslinjer och fungerar därmed som ett tecken på hopp i den konfliktdrabbade regionen. Det handlar nu om att rent konkret förnya infrastrukturen och att skapa en gästvänlig och funktionell miljö samt att bredda verksamheten till stöd för den lokala befolkningen.
CAB stöder bland annat främjandet av mental hälsa, utbildnings- och fritidsaktiviteter och vänder sig till alla befolkningsgrupper i Betlehem. Under renoveringsarbetet ska man särskilt beakta behoven hos de svaga i samhället, inklusive kvinnor, äldre och barn. Till detta kommer arbete för att lindra trauman till följd av det pågående kriget.
Kathpress 2025-01-07
Detta är en nyhetstext.