Hittills har två pakistanska politiker utlovat skottpengar på den som gjort filmen The Innocence of Muslims. Efter inrikesminister Ghulam Ahmad Bilour har också ordföranden för partiet Jamiat ahle hadith i Sindh-provinsen utlovat motsvarande 80 000 euro för den som tillfogar upphovsmannen till Muhammedfilmen ”en exemplarisk bestraffning”, meddelar CBS på måndagen. Partiordföranden, Mufti Mohammad Yousuf Kasuri utlovade belöningen i söndags i samband med en demonstration mot filmen i Karachi.
I lördags utlovade minister Bilour motsvarande 80 000 euro för den som mördar filmskaparen. Samtidigt uppmanade han talibaner och al-Qaida-medlemmar att hjälpa till med denna ”heliga mission”.
Regeringen i Islamabad har distanserat sig från uppropet. Som producent av filmen utpekas Nakuola Basseley Nakoula, en koptisk kristen som bor i Kalifornien. Han har under tiden gått under jorden tillsammans med sin familj.
Under fredagen dödas mer än 20 människor i våldsamheter i samband protester mot videon. På lördagen skedde även för första gången stora protestaktioner utanför muslimskt präglade länder. I Wien samlades mer än 100 människor fram till USA:s ambassad och protesterade fredligt mot förolämpningen av islam.
Kathpress 2012-09-24