Inför Heliga året 2025 i den katolska kyrkan håller förberedelserna på att ta form. På tisdagen kungjorde den ansvarige för jubileet, ärkebiskop Rino Fisichella, vilka evenemang och projekt som planeras. Från och med onsdag [den 10 maj] kommer internetportalen www.jubilaeum2025.va att öppnas på nio olika språk och från och med september kommer människor att kunna registrera sig för pilgrimsresor till Rom och olika evenemang. Exakt datum för öppnandet av festen i december 2024 är ännu inte fastställt.
Den som registrerar sig på den nya webbsiten kommer att tilldelas ett slags digitalt pass. Anmälan är gratis och mot en låg avgift kan man få ett pilgrimskort med särskilda Rom-rabatter. Varje kort är försett med en QR-kod. Med detta får man tillgång till alla jubileumsevenemang och tillträde genom den Heliga porten. Denna bestämda ingång till en kyrka är endast öppen under Heliga året. Enligt katolsk tradition erhåller man avlat från botgöring om man passerar porten i kombination med bön, bikt och mottagande av kommunionen.
Vidare centrala platser att besöka under en vallfärd under Heliga året är vissa bestämda kyrkor i Rom. Förutom de klassiska sju vallfartskyrkorna kan pilgrimerna själv via nätet planera sina utflyktsmål under 2025. En rundtur omfattar exempelvis romerska kyrkor invigda åt kyrkolärare, kvinnliga som manliga och Europas skyddspatroner. Totalt kommer även okända religiösa platser hållas öppna för turister.
En stor del av innehållet i onelineportalen kommer från och med september i en särskild Heliga-året-app. På sociala medier kan man även söka efter olika evenemang. Från och med den 1 juni kommer ett pilgrimscentrum att öppnas på Via della Conciliazione, gatan som leder upp till Petersplatsen och Vatikanen.
Tematiskt kommer jubileet att ägnas ”Hoppets pilgrimer” liksom Andra Vatikankonciliet. I detta syfte har Vatikanen publicerat så kallade notisböcker om konciliet. I 35 olika häften beskrivs det centrala innehållet i konciliet. Än så länge finns de enbart på spanska och italienska, men kommer att finnas översatta även till andra språk.
År 2025 firar man även kyrkomötet i Nicaea för 1 700 år sedan. Vid detta koncilium år 325 fastställdes grunderna för den kristna tron. Därför kommer även andra kristna konfessioner att delta i det Heliga året. En särskild ekumenisk kommission skall svara för organisationen.
Andra kommissioner ansvarar för det kulturella programmet eller kontakterna med lokala kyrkor. Redan nu är kalendern med datum för särskilda evenemang under Heliga året på väg att fyllas. I slutet på juli och början på augusti planeras särskilda program för ungdomar; för sjuka och rörelsehindrade finns ett program för april och för äldre personer i oktober.
En besvärlig punkt gäller de infrastrukturprojekt som skall vara klara till Heliga året. Rom skall göras mer fotgängarvänlig [exempelvis genom en undergång vid Castel Sant’ Angelo, kejsar Hadrianus mausoleum, övers. anm.]. Likaså kommer platser runt Vatikanen byggas om och nya buss- och spårvägslinjer inrättas. Republiken Italien och huvudstaden Rom planerar för investeringar på omkring 4 miljarder euro.
Vatikanen, staden Rom och italienska staten håller nära kontakt. Ärkebiskop Fisichella offentliggjorde på tisdagen att byggnationerna inom kort kommer att påbörjas och beräknas vara avslutade den 8 december 2024. Det senaste Heliga året, som bröt med 25-årstraditionen, började den 8 december 2015. Det senaste ordinarie Heliga året öppnade den 24 december 1999.
Kathpress 2023-05-09
Detta är en nyhetstext.