av KJELL BLÜCKERT
Signum ägs av jesuiterna i Sverige och leds av dess chefredaktör, jesuitpater Ulf Jonsson. Den utsedda redaktionen [länk till redaktionen] möts en gång i veckan för att diskutera idéer, ta ställning till inkomna manus, beställa texter och i största allmänhet driva arbetet framåt mot manusstopp. Signum har också en fast krets av medarbetare – redaktionskommittén [länk till redaktionskommittén] – med en rad olika akademiska kompetenser. En gång om året, på våren, träffar redaktionen den sydsvenska delen av redaktionskommittén till överläggningar och på hösten den uppsvenska delen. Alla träffas till ett längre möte på Heliga Hjärtas kloster i augusti. Det dagliga arbetet sköts av de två redaktionssekreterarna och en kader av översättare. För webbplatsen bär jesuitpater Fredrik Heiding ansvaret och för Signumpodden kulturskribenten och författaren John Sjögren.
Den 1–2 april träffades redaktionen och den sydsvenska gruppen hos dominikanerna i Lund. På fredagen lyssnade vi till ett föredrag av docent Svante Lundgren, som under rubriken ”De kristna i Mellanöstern och varför de inte håller på att dö ut” gav en historisk bakgrund, problematiserade och redde ut ämnet. Grundproblematiken är att även om de kristnas antal i ett hundraårigt perspektiv på sina håll har ökat har andelen överallt minskat.

Vid detta tillfälle hade dessutom ett tiotal andra skribenter hörsammat inbjudan att delta i en kväll för att hjärnstorma kring ämnet ”Signums plats i svensk offentlighet och kristenhet – behov och möjligheter?”. Inledare till diskussionen var domkyrkokaplan teol.dr. Lena Sjöstrand, professor Svante Nordin och fil.dr Johannes Ljungberg. Redaktionen fick många synpunkter och förslag att idissla för framtiden.
Kjell Blückert 2022-04-04