Nyheterna från den franska tevekanalen France 2 kl. 20.00 återutsänds i den internationella kanalen TV5 Monde kl. 20.30. I sändningen på onsdagskvällen 16 februari förekom ett inslag om en rörelse inom katolska kyrkan i Frankrike. Academia Christiana, som uppges rikta sig till ungdomar, presenterades. Den framställdes som en tämligen konservativ rörelse med militanta inslag, beredd att försvara det franska samhället och kulturen. Rörelsen driver en skola, Institut Croix-des-Vents, där enligt inslaget barn och unga formas i rörelsens ideologi.
Redan samma kväll bemöttes inslaget på rörelsens hemsida. Man ansåg bland annat att journalisten, som hade sammanställt inslaget, under falska förespeglingar tagit kontakt med rörelsen samt intervjuat minderåriga elever med försåtliga frågor i avsikt att få dem att uttala sig rasistiskt.
Man uppger även att man med bara några timmars framförhållning fick kännedom om att inslaget skulle sändas och inte kunde bemöta det i sändning.
Red. 2022-02-17
Detta är en nyhetstext.
Länk till Academia Christiana här