Kuriakardinalen Kurt Koch saknar en avgörande inriktning i kyrkornas ekumeniska dialog. ”Det största problemet som oroar mig är att vi ännu inte har kunnat utveckla en gemensam vision om vad enhet egentligen är, vad enheten består av” uttryckte Vatikanens prefekt för ekumenik i en intervju med portalen katholisch.de på tisdagen den 7 oktober. Det finns olika uppfattningar om vad det egentliga målet med ekumeniken är.
Den katolska visionen ser ekumeniken i första hand som en fråga om tro, förklarade kardinal Koch. ”Vi måste återfinna enhet i den apostoliska tron, såsom den anförtrotts individen vid dopet.” Många reformatoriska kyrkor har däremot en annan uppfattning om enhet: ”De säger att alla kyrkliga realiteter ska erkänna varandra som kyrkor och att summan av dessa kyrkor på sätt och vis skulle vara själva Kyrkan.” Om dessa olika tillvägagångssätt måste det fortsatt diskuteras.
Generellt har dock mycket uppnåtts under de senaste 60 åren av ekumenisk dialog. ”Att vi överhuvudtaget har en relation till varandra, att vi inte ser varandra som motståndare eller kättare, utan som skilda bröder och systrar, är en framgång.” Ofta har man lyckats komma närmare varandra i frågor om tron. Ett exempel på detta är den ’Gemensamma förklaringen om rättfärdiggörelseläran’ som undertecknades år 1999 i Augsburg tillsammans med lutheranerna. ”Det har varit en milstolpe att man har kunnat finna enighet i denna fråga, som var orsaken till splittringen vid reformationen.”
För den fortsatta dialogen hoppas kardinal Koch att alla kristna åter blir medvetna om behovet av ekumenik. ”Sökandet efter enhet är nämligen en väsentlig del av den kristna tron.” Ibland har kardinalen intrycket att många nöjer sig med att upprätthålla broderliga relationer med varandra, men fortsätter att leva i separata kyrkor. ”För att närma sig målet om enhet behövs ekumenikens två grundläggande dygder: passionen för enhet och den nödvändiga tålmodigheten.”
Den schweiziske kardinalen och ärkebiskopen Kurt Koch (75 år) är den mest seniora kardinalen i kurian. Sedan 15 år är han chef för påvliga rådet respektive Dikasteriet för främjande av kristnas enhet.
Kathpress 2025-10-07
Detta är en nyhetstext.