Efter ett tal av påven har katolska universitetet i Louvain tagit avstånd från hans uttalanden om skillnader mellan kvinnor och män. Påven Franciskus sade på lördagseftermiddagen inför studenter och lärare vid universitetet: ”Vad som är typiskt för kvinnan, vad som är kvinnligt, det fastläggs inte genom konsensus eller ideologier. Och värdet säkras genom en ursprunglig lag som inte står på papper utan är inskriven i kroppen. Värdet är ett oskattbart gott, en ursprunglig kvalitet, som ingen mänsklig lag kan ge eller ta.”
Senare tillfogade påven i ett improviserat tal: ”Kvinnan är ett fruktbart mottagande, omsorg, levande hängivenhet – därför är kvinnan viktigare än mannen.” Angående detta uttalade universitetet ”sitt oförstående och sitt avståndstagande från den inställning som påven Franciskus har framfört om kvinnornas roll i kyrka och samhälle.” Påvens ord om kvinnans väsen är en ”deterministisk och reduktionistisk inställning”, som universitetet tar avstånd från.
Vidare heter det i uttalandet: ”Katolska universitetet i Louvain är en inkluderande högskola, och kampen mot sexism och sexuellt våld förpliktar. Universitetet understryker sin önskan att varje människa vid universitetet och i samhället utvecklas och kan nå framgång, oberoende av ursprung, sexuell identitet eller sexuell läggning. Kyrkan uppmanas att följa samma väg, utan varje form av diskriminering.” Vidare heter det i uttalandet att universitetet instämmer med andra påvliga tal, till exempel om klimatskydd eller mot religionen som maktinstrument.
Kathpress 2024-09-29
Detta är en nyhetstext.