Vatikanen får för första gången en kvinnlig kommunikationschef. Påven Leo XIV utnämnde på tisdagen mexikanskan Maria Montserrat Alvarado till prefekt för Dikasteriet för kommunikation. Den 1 november efterträder den nuvarande chefen för EWTN News den 69-åriga Paolo Ruffini som har innehaft uppdraget sedan 2018.
Ruffini var den första lekmannen, alltså inte ämbetsvigda eller ordenstillhöriga, som kallades till att leda en myndighet inom Vatikanen. Alvarado är nu den andra kvinnan, och den första som inte tillhör någon orden, som skall leda ett dikasterium Den italienska ordenssystern Simona Brambilla utnämndes i början av 2025 av påve Franciskus (2013-2025) till prefekt för Dikasteriet för ordensfolk
Till Dikasteriet för kommunikation hör vid sidan av pressavdelningen även Vatican News, Radio Vaticana och Osservatore Romano. Här igenom sprids texter, foton, videor, podcasts och streaming om påven, Vatikanen och den katolska världskyrkan.
”Sprida Jesus till världen”
”Även om denna utnämning kommer oväntat tar jag emot den med en verklig önskan att tjäna den heliga fadern vid början av dennes pontifikat”, förklarade den utsedda kommunikationsprefekten Alvarado i ett uttalande på tisdagen. Hon är tacksam mot Paolo Ruffini för dennes ledning under de gångna åren och kan knappt vänta på att ”fortsätta det viktiga arbetet att stärka dikasteriet i en anda av vänskap och hopp, så att det allt framgent kan tjäna kyrkan i Rom och överallt genom att sprida Jesus till världen”.
Alvarado föddes i Mexico City och är sedan ungefär 20 år medborgare i USA. Från 2009 till 2023 innehade Alvarado, som har studerat statskunskap, ledande positioner vid ”Becket Fund for Religious Liberty” med säte i Washington, D.C., där hon verkade för religionsfrihet och människovärde.
Vid EWTN (Eternal Word Television Network) ansvarade Alvarado senast för ett nyhetsprogram, och sedan 2023 ledde hon nyhetsavdelningen vid EWTN som själv säger sig vara världen största religiösa tevekanal. Kanalen finansieras huvudsakligen genom gåvor. Till EWTN-gruppen hör förutom åtskilliga teve- och radiokanaler även den flerspråkiga nyhetsbyrån CNA och tidningen National Catholic Register.
Mellan påven Franciskus (2013–2025) och representanter för det konservativa mediekonsortiet EWTN, grundat år 1981 av klarissan ”Moder Angelica” Rizzo (1923–2016) har det varit återkommande konflikter. EWTN lät ofta kritiker av den dåvarande påven komma till tals. Under 2021 anklagade påve Franciskus, vid ett möte med jesuiter i Slovakien, en ”stor katolsk sändare” – tydligen avsågs EWTN – för att sprida illasinnade rykten om honom.
Kathpress 2026-02-06
Detta är en nyhetstext.