Den påvlige nuntien [ambassadören – övers. anm.] i USA kräver återhållsamhet av de konservativa grupperingarna i landet. Enligt ärkebiskop Christopher Pierre bör de lyssna på påven. Och om påven säger något mot USA – varför inte? ”Kanske har han rätt, kanske fel, låt oss värdera det och sedan gå vidare” sade den franske ärkebiskopen på fredagen till Kathpress filial i Rom.
På lördagen kommer Pierre officiellt att upptas som kardinal. Den franske Vatikandiplomaten arbetar sedan 2016 som påvens sändebud i USA. Där finns några av de mest högljudda kritikerna av påvens ämbetsutövning. Hans favoritprojekt Världssynoden har de heller inget till övers för. Så sent som i början av september betecknade Franciskus dessa grupperingar som reaktionära och bakåtblickande. Den sanna kyrkan har de ersatt med en ideologi.
Upprördheten bland de konservativa grupperna i fråga har varit stor. Mitt emellan står nuntien Pierre. Han förstår påvens frustration gentemot dem. Han ville emellertid inte beskriva situationen som en djup avgrund mellan Vatikanen och USA. Hela samhället i USA är allmänt splittrat och polariserat. Dessa grupper representerar inte katolikerna i USA. De konservativa har ett vitt utbrett nätverk och håller samman, men ”enbart för att de är högljudda är de inte verkligheten”, sade diplomaten.
Frustrerande är det många gånger, därför att de framställer verkligheten falskt. De vill få igenom sina idéer och det finns en tendens att glömma påven. ” Men om du bortser från påven, är du inte längre kvar i kyrkan”, sade ärkebiskopen.
Pierre erkände att det i den amerikanske kyrkan finns det en frestelse att ideologisera vissa temata. Därvidlag glömmer man att kyrkans uppgift i samhället är att vittna och möta människorna i deras lidanden: kvinnor som lider följderna av abort, människor i fattigdom, splittrade politiker.
Kathpress 2023-09-29
Detta är en nyhetstext.