Kardinal Pizzaballa ser reella möjligheter till en vapenvila mellan Hamas och dess allierade å den ena sidan och Israel å den andra. I en intervju med Vatican News som distribuerades i lördags sade han: ”Jag tror, att nu finns goda förutsättningar för ett avtal.”
Även om det fortfarande finns många svårigheter och många krafter som drar i en annan riktning, menar han att förutsättningarna nu finns att äntligen avsluta denna fas av kriget och därmed undvika en upptrappning med ett direkt ingripande av Iran och en spridning till Libanon. Men han betonade samtidigt att man inte får hysa några illusioner, och att konflikten förvisso fortfarande är akut. I sin egenskap av patriark av Jerusalem är han Katolska kyrkans högste företrädare i Heliga landet.
Den italienskfödde kardinalen menade, att medlarna och USA verkligen anstränger sig för att uppnå en vapenvila i de pågående samtalen i Doha. Vad beträffar situationen för de kristna i Gazaremsan sade han, att man försöker att leva så lugnt som möjligt, oavsett de svårigheter man möter.
Såväl katolska som andra kristna organisationer levererar förnödenheter, senast en större sändning från mennonitiska kristna. Det är glädjande att se denna solidaritet mitt i den allvarliga situationen.
Pizzaballa talade också med oro om den aktuella situationen på Västbanken, där judiska bosättare och palestinier regelbundet drabbar samman, även när israeliska styrkor finns på plats. Situationen är explosiv, och ett eldupphör i Gazaremsan måste följas av att ordning och säkerhet återställs också på Västbanken.
Hat, förbittring och förakt för den andra sidan har lett till alltmer extrema former av våld, där religiösa faktorer också spelar en viktig roll. Det är därför angeläget att arbeta hårt för att med såväl politiska som religiösa medel trycka tillbaka ligister och extremister, så att de isoleras och förlorar den kraft som de har idag, så kardinal Pizzaballa.
Kathpress 2024-08-17
Detta är en nyhetstext.