Påvliga akademin för livet har bjudit in till internationella överläggningar om de globala möjligheterna till palliativ vård. Över hela världen har ungefär 86 procent av dödligt sjuka människor ingen tillgång till smärtstillande medicin och behandling, förklarade Christoph Ostgathe, ordföranden för Europeiska föreningen för palliativ vård, med anledning av mötet som hålls från onsdag till fredag i Rom samt digitalt. I stället blir medhjälp till självmord mera normalt på många platser och hotar de sjukas och skyddslösas självbestämmande.
Konferensen öppnades på onsdagen av ordföranden för den påvliga akademin, ärkebiskop Vincenzo Paglia. Forskare och andra experter från hela världen kommer att tala. Den påvliga akademin grundade själv för länge sedan projektet ˮPallifeˮ. Dess mål är att över hela världen förbättra vården av döende patienter. Inom den palliativa vården står inte längre botandet i centrum, utan bästa möjliga livskvalitet för de döende.
Under veckans allmänna audiens på onsdagen bekräftade påve Franciskus återigen sin inställning till palliativ vård och till medhjälp till självmord. ”Livet är en rättighet, men inte döden. Döden måste tas emot och inte ges som medicin”, sa den 85-årige påven i Vatikanen. Denna etiska grundsats gäller alla människor, inte bara kristna eller troende, betonade han.
Franciskus erinrade om att döden är oundviklig. Någon gång kommer man till den punkt där allt som står i mänsklig makt har gjorts, då man måste acceptera att det inte längre finns någon behandling som kan bota. Då är det viktigt att stå vid de döendes sida, även med palliativ vård och behandling. Detta får dock aldrig förväxlas med medhjälp till dödshjälp.
Kathpress 2022-02-10
Detta är en nyhetstext.