Att den nya påven har en tydlig ”fredsmission” anser kardinal Christoph Schönborn. Hur naivt än hoppet om fred i världspolitiken emellanåt framstår, och om än satsen kriget som ”alltings fader” gäller, så förmedlar ändå Leo XIV utan egen armé eller världslig makt ”tron på att fred är möjligt”, skrev Wiens ärkebiskop emeritus i sin fredagskolumn i dagstidningen Heute. Alldeles bestämt finns det nämligen även en längtan efter fred, som är ”alltings moder”.
Påtagliga uttryck fick denna längtar genom att för närvarande politiker från hela världen drar till Rom. Schönborn hänvisade till den ”starka bilden” med USA:s president Donald Trump och dennes ukrainska motsvarighet Zelenskyj som satt djupt försjunkna i samtal i Peterskyrkan i slutet av april vid påven Franciskus begravning. ”Kommer man i Rom att lyckas med det som är så svårt att föreställa sig? En hållbar och varaktig fred?” Det är kardinalens hoppfulla fråga.
Påve Leo XIV anknöt till detta genom att han i sina första år över valet talade om fred, har inbjudit till fredssamtal i Vatikanen och uppmanar till att ”sluta fred!”. Helt på sin plats, ansåg Schönborn, eftersom: ”De förskräckliga krigen i Ukraina, i Gaza, i Sudan och i många andra länder kräver ofattbart många människors liv!”
Visserligen tycks fredsduvan vara en ”vanmäktig fågel jämfört med de ödeläggande drönarna” och man frågar sig vad de många förhandlingarna och fredssamtalen kan föra med sig, jämför med morden i blint raseri, medger Schönborn. Men säkert är ändå: ”Krig är inget normaltillstånd. Längtan efter fred är starkare.”
Kathpress 2025-05-23
Detta är en nyhetstext.