Yngre präster i USA betraktar sig självs som mycket mera teologiskt konservativa än sina äldre ämbetsbröder. Det framgår av en brett upplagd studie, vars resultat denna vecka presenterade av Catholic University of America i Washington, D.C.
Ingen av de präster som hade vigts sedan år 2020 betraktar sig som ”mycket progressiv”, medan mer än hälften (52 procent) placerar sig på den konservativa sidan av skalan och 44 procent som ”moderata” [vilket i detta sammanhang ej ska likställas med tillhöriga det svenska partiet Moderaterna utan snarare betecknar en placering vid mitten av skalan, övers. anm.]. Detta förklarade Stephen White som är ansvarig för studien. Sammantaget har prästerna i USA under de senaste decennierna blivit ”teologiskt mera enhetliga, politiskt moderatare [jfr ovan] och etniskt mera blandade”.
Studier bygger på den största enkäten bland katolska präster på 50 år. I National Study of Catholic Priests deltog 3 516 av de totalt ungefär 10 000 prästerna i USA, från 191 stift och eparkat. Katolska präster ur alla åldersgrupper är representerade. Även utförliga intervjuer med över 100 präster samt en enkät bland 131 biskopar i USA bidrog till resultaten.
Angående prästernas självskattning pekade White på att inte bara prästernas inställning har ändrats, utan även vad den ena eller andra uppfattningen innebär. Vid tiden för Andra Vatikankonciliet (1962–1965) uppfattades Joseph Ratzinger – senare påven Benedictus XVI – som en progressiv reformator i förhållande till sin omgivning.
Årtionden senare beskrevs han helt annorlunda, trots att han fortfarande hade samma inställning. Det är intressant att just de yngsta prästerna – även om majoriteten av dem är konservativa – känner större lojalitet gentemot påven Franciskus. Så är det även om Franciskus ses som liberalare än sin föregångare, uppger White, ansvarig för studien.
Studien uppmärksammar särskilt problemet med sexuella övergrepp begångna av präster och den kris som detta har lett till och som uppkom i USA redan under år 2002. Av de tillfrågade prästerna uppgav 71 procent att de kände minst ett offer, medan 11 procent kände fem offer eller flera. Det var 54 procent som uppgav att de hade varit andlig rådgivare åt minst ett offer för övergrepp. Och 9 procent sade att de under sin prästutbildning eller under tiden på prästseminariet själva hade utsatts för sexuella närmanden, övergrepp eller annat olämpligt sexuellt beteende.
Sammantaget visar det sig att de katolska prästerna i USA är mycket nöjda med sitt yrke. Bara 4 procent skulle kunna överväga att lämna sitt ämbete, vilket framgår av de data som man har kommit fram till. Den grad av förtroende som präster visar sina respektive biskopar varierar mycket mellan stiften och når upp till allt mellan 9 och 100 procent. Generellt är det, enligt White, så att prästerna har större förtroende för de biskopar vilkas teologiska och politiska åsikter de delar.
Kathpress 2023-11-10
Detta är en nyhetstext.