Frankrikes president Francois Hollande kommer att driva frågan om en utredning av morden på trappistmunkarna i klostret Tibhirine år 1996. En undersökning av dådet kommer att vara ett tema vid Hollands statsbesök i Algeriet nu på onsdag och torsdag. Detta enligt franska medier i dag, måndag.
Anhöriga till de avrättade trappistmunkarna har vädjat till president Hollande, att han av president Abdelaziz Bouteflika ska kräva en rutinmässig polisutredning och en juridisk undersökning av morden.
I mars månad 1996 förde islamistiska fundamentalister bort sju franska trappistmunkar ur klostret vid Atlasbergen. En vecka senare fann man dem halshuggna. Än i dag är det oklart, huruvida de mördades av dem som förde bort dem eller – av misstag – av algerisk militär.
Den franske regissören Xavier Beauvois tog upp händelsen och gjorde år 2010 en prisbelönad film: Gudar och människor.
Kathpress 2012-12-17
Astrid Söderbergh Widding skrev en recension av filmen i Signum 1/2011