Kardinalsstatssekreterare Pietro Parolin, nummer två i Vatikanen, erinrar om början på Danmarks kristnande för 1 200 år sedan. Jubileet för den heliga Ansgars mission är en ”milstolpe i kyrkans liv”, sade han på söndagen under en mässa i Sankt Ansgars domkyrka i Köpenhamn. Påven Leo XIV hade särskilt utnämnt sin chefsdiplomat till speciellt utsänd för jubileumsfirandet.
Parolin underströk rollen som ”ett outplånligt” kristet arv i dagens danska samhälle: ”Danmark är inte längre det hedniska landet som Ansgar mötte vid sin ankomst hit.” den katolska gemenskapen vill samarbeta med lutheraner och alla människor av god vilja, för att engagera sig för solidaritet och människovärde. Minnet av Ansgar kan därvid tjäna som en viktig inspiration. ”Måtte högtidlighållandet av detta jubileum förnya en levande tro i oss – modet som kommer av hoppet och en sann och verksam kärlek till Gud och våra medmänniskor”, sade kardinalen.
Ansgar, som betraktas om Nordens apostel, föddes år 801 i dagens Nordfrankrike och var verksam som benediktinsk missionär i Danmark och Sverige. År 831 utnämndes han till den första ärkebiskopen av Hamburg, och senare ledde han ärkestiftet Bremen. Han avled 865 i Bremen och vördas om helgon i den katolska kyrkan. Inte minst i norra Tyskland är den tidiga kristna missionären Ansgar ett populärt helgon. Där vill kyrkan med ett gemensamt jubileumsår påminna om hans verk. Programmet med gudstjänster, pilgrimsarrangemang, föredrag och ekumeniska mötet anordnas under mottot ”Ansgar 2026 – Vom Mut, Grenzen zu überwinden” [Ansgar 2026 – med modet att övervinna gränser].
Läs är om jubileumsfirandet via webbplatsen ansgar2026 här
Möten med kung och utrikesminister
Kardinalssekreterare Parolin befinner sig i Köpenhamn till och med måndag. Under en ekumenisk vesper i den evangelisk-lutherska Vor Frue Kirke i lördags lyfte han fram att de kristnas gemensamma trosvittnesbörd inte får vara abstrakt utan måste bli ”gripbart” och framför allt måste nå fram till de lidande. ”Med tanke på människors och folks lidande får vi inte se bort, och likgiltighet kan aldrig vara prioriterat. Trohet till evangeliet uppmanar oss till ett vittnesbörd som är klart i sanning, medkännande i kärlek och modigt i handlande, så att Kristi ljus kan nå dem som lever i mörker, rädsla och marginalisering”, sade han enligt nyhetsportalen Vatican News.
På måndag är det inplanerat att den påvliga chefsdiplomaten skall träffa kung Frederik X i Amalienborg samt utrikesminister Lars Løkke Rasmussen. Iakttagare utgår från att det i samtalen även kommer att bli tal om den senaste geopolitiska krisen på Grönland.
Kathpress 2026-01-25
Detta är en nyhetstext.