En kommentar på Facebook av den franska borgerliga politikern Nadine Morano har på nytt väckt den franska slöjdebatten till liv. Hon publicerade i måndags en bild av en beslöjad kvinna som sitter på stranden och väntar på sin man som har gått för att simma. Morano kommenterade det med orden ”ett angrepp på vår kultur”. Parets beteende kolliderar med kvinnans likställdhet i Frankrike, sade hon. Samtidigt skickade hon in en bild av Brigitte Bardot i bikini och pekade på kontrasten mellan de båda kvinnorna. Morano förklarade vidare: ”Den som kommer som invandrare till Frankrike måste också acceptera de lagar som gäller här. Till det hör kvinnornas frihet och likställdhet. Den som inte vill låta sig integreras bör bege sig någon annanstans
Ordföranden i muslimernas paraplyorganisation CFCM, Abdallah Zekri kritiserade hennes uttalande. I Frankrike är visserligen heltäckande slöja förbjuden, men att bära en huvudduk är inte emot republikens lagar. Den franska antirasistiska organisationen SOS Racisme förklarade på Twitter att Morano har en besynnerlig uppfattning om sekularism.
Harlem Desir, sekreterare för europafrågor i franska utrikesdepartementet, sade att han inte kunde förstå Moranos reaktion. Kvinnor och män har ännu inte samma rättigheter. Däremot förstod han att Morano hade förargat sig över den beslöjade kvinnan. Han har redan upplevt liknande situationer på stranden, och har alltid tyckt att de är löjliga. Han påpekade också att det inte är statens uppgift att döma över detta par. Man måste bara se till att lagarna upprätthålls.
Kathpress 2014-08-20