Vatikanmuseerna visar värdefulla reliker av två av Jesu apostlar. Nästa torsdag kommer S:t Petrus och S:t Johannes kläder att ställas ut vid utgången av Sixtinska kapellet. De restaurerade tunikorna kommer från skatten i påvarnas tidigare privata kapell i Lateranpalatset.
I början av 1900-talet upptäcktes många värdefulla reliker och konstverk i detta privata kapell i Lateranplatset, ovanför den heliga trappan – bland annat en tunika och en dalmatika (liturgiskt klädesplagg som används inom kyrkor) i orientalisk stil, som enligt museer har identifierats som klädesplagg som bars av Jesu lärjungar Petrus och Johannes.
Petrus anses vara den förste påven i den katolska kyrkans historia, Johannes är huvudförfattaren till evangeliet med samma namn och var Jesu favoritlärjunge.
Kathpress 2024-05-21
Detta är en nyhetstext.