Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har i ett nytt telefonsamtal med påven Franciskus förordat att Vatikanen skulle kunna ha en medlarroll. Man talade om den humanitära situationen och om ryska truppers blockad av räddningskorridorer, skrev Zelenskyj på tisdagen på Twitter. Han uppskattar ˮHeliga stolens medlarroll för att göra slut på mänskligt lidande” och tackar för böner för Ukraina och för freden.
Vatikanen bekräftade telefonsamtalet utan att ange några ytterligare detaljer. Dessförinnan hade redan Ukrainas ambassad vid Heliga stolen berättat om samtalet mellan påven och Zelenskyj. Den ukrainske presidenten ska ha upprepat ˮatt hans helighet är den mest efterlängtade gästen i Ukraina”, skrev ambassadör Andrii Jurasj på Twitter. Påven Franciskus har bekräftat att han gör allt som är möjligt för att få ett slut på kriget, uppgav ambassadören.
Telefonsamtalet ägde tydligen rum strax innan Zelenskyj höll ett videoanförande inför det italienska parlamentet. Talet på tisdagen använde den ukrainske presidenten till att vädja om mera understöd. Det behövs flera och hårdare sanktioner mot Ryssland. ”Mariupol är som ert Genua. Försök att föreställa er ett förstört Genua, föreställ er att hela befolkningen i Genua har flytt därifrån”, sa Zelenskyj. Ukraina befinner sig mellan Europa och Ryssland.
Redan i slutet av februari hade Franciskus telefonkontakt med Zelenskyj. I det samtalet gav den helige fadern uttryck för sin djupa smärta över de aktuella tragiska händelserna i Ukraina, meddelade därefter Ukrainas ambassad vid Heliga stolen via Twitter. Vatikanen bekräftade också att telefonsamtalet hade ägt rum, dock utan att lämna några närmare detaljer om samtalets innehåll. Zelenskyj själv tackade via Twitter för påvens böner. Ukrainas folk känner andligt stöd från den heliga fadern.
Kathpress 2022-03-22
Detta är en nyhetstext.