Tre kyrkor utsattes idag, fredag, för attacker och sattes i brand Malaysias huvudstad Kuala Lumpur. Ögonvittnen berättar i malaysiska medier att ungdomar på motorcyklar kastat brandbomber på de tre kyrkorna. Alla tre kyrkorna fick stora brandskador.
De träffade kyrkorna är den katolska Assumption-kyrkan, den protestantiska ”Life Chapel” och den pentekostala ”Metro Tabernacle-kyrkan”. Malaysias statsminister Najib Tun Razak har i ett uttalande fördömt attackerna och uppmanat polisen att förstärka skyddet av kyrkobyggnaderna.
Attackerna hänger samman med kontroversen kring den så kallade ”Allah”-domen nyligen, när en malaysisk domstol förklarade att även kristna får använda ordet ”Allah” som namn på Gud. Den katolska tidningen ”Herald” vann därmed en process i vilken man krävt att förbudet för kristna publicister i Malaysia att använda ordet ”Allah” skulle upphävas. Konservativa muslimska politiker i regeringspartiet ”Umno” anser, liksom islamistiska kretsar, att domstolens beslut äventyrar islams ledande ställning i landet. Regeringen har beslutat att överklaga domen.
Även på internet har islamistiska grupper mobiliserat ett upprop mot att andra än muslimer ska får använda ordet ”Allah” i Malaysia. Uppropet har samlat mer än 140 00 underskrifter. Ledande muslimska organisationer har uppmanat folk att idag, fredag, bege sig till moskéerna i landets större städer för att ordna demonstrationer mot domstolens beslut.
Kathpress 2010-01-08