av CHARLES CÂMARA
Andra Vatikankonciliet (1962–1965) avslutades för sextio år sedan. På plats i Rom under dryga tre år fanns 2 500 deltagare – de flesta katolska biskopar, och däribland också representanter från andra samfund. Dessa dryftade en mängd frågor som berör kristenheten, katolska kyrkan och världen. Vad blev resultatet av detta internationella ekumeniska kyrkomöte, varför kom det till, hur mottogs det och vilka verkningar har konciliet haft sedan dess, inom och bortom kyrkan samt på kristenheten och andra religioner?
Om detta och mycket mer samtalade de båda jesuiterna Fredrik Heiding och Dominik Terstriep den 8 december 2025, i S:ta Eugenia kyrkas församlingssal i Stockholm. Pater Fredrik är lektor i teologi vid Newmansinstitutet i Uppsala och ingår i redaktionen för tidskriften Signum. Samtalet utgick från Heidings nyutkomna bok En kort introduktion till Andra Vatikankonciliet (Veritas Förlag, 2025).
Boken ger en koncis översikt över Andra Vatikankonciliet och är en utmärkt introduktion till dem som har begränsade kunskaper om detta kyrkomöte, men kan också vara till glädje för de mer insatta i ämnet. Lite skämtsamt sade författaren att han har skrivit boken på sådant sätt att en elvaåring ska kunna förstå innehållet. Nåja, men även en ung person med hyfsat intresse i nutida världskyrkans historia, ska kunna ha utbyte av denna bok.
Pater Dominik ställde många intressanta frågor till författaren, som besvarades med ett enkelt språk och utan jargong, vilket gjorde att vi – ett femtiotal åhörare – kunde hänga med. De flesta av dessa frågor tas också upp i boken. Det gäller frågor som: Vad är ett koncilium? Vilka är de viktigaste dokumenten och slutsatserna från konciliet? Hur framstår detta kyrkomöte jämfört med tidigare kyrkomöten? Hur förhåller sig Jesus Kristus till kyrkan och till världen?
En knivig fråga som ställdes, som också har diskuterats bland många teologer och kyrkohistoriker är: Innebar Andra Vatikankonciliet en kontinuerlig utveckling eller ett trendbrott i förhållande till traditionerna? Heiding besvarade denna fråga genom att återge den syn som påven Benedictus XVI presenterade i sitt jultal 2005 till personalen i den romerska kurian. I sitt tal erbjöd Benedictus XVI två tolkningar. Den ena benämnde han ”diskontinuitetens eller brottets hermeneutik” och den andra ”kontinuitetens eller reformens hermeneutik”. Benedictus XVI anslöt sig till den senare tolkningen som bygger på att det konciliet kom fram till att principerna är de samma över tid, medan tillämpningen av dessa principer kan variera beroende på sammanhanget.
Heiding reflekterade vidare över denna fråga om kontinuitet och diskontinuitet genom att ställa en motfråga: Kontinuitet med vad? Det är ju knappast så att den världsvida kyrkan har haft en och samma tradition under århundradena. Tvärtom har kyrkan genomgått många förändringar genom att introducera nya doktriner och tillämpat dessa på olika sätt beroende på tid och plats. Därav ansåg Heiding att även om konciliet uttryckte kyrkans tro och liv på nytt sätt, är frågan snarare hur pass mycket nytt introducerades av konciliet.
Samtalet mellan de två jesuiterna avslutades genom att behandla frågan vilket genomslag hade konciliet internationellt och lokalt i kyrkan samt i världen. På det svarade Heiding att konciliet bör sättas i ett större samhällsperspektiv. Överhuvudtaget ansåg Heiding att skälen till konciliets tillkomst, dess mottagande och verkningar bör förstås genom att sätta dessa i både inomkyrkligt sammanhang och i ett globalt sammanhang genom att beakta framträdande förändringar från 1965 fram tills i dag, exempelvis ökad sekularisering i världen, kommunismens fall, ny syn på sexualmoral samt vetenskapliga framsteg.
Lyssnande av detta samtal mellan jesuitpatrarna Heiding och Terstriep påminde mig om de föreläsningar om Andra Vatikankonciliet som dominikansystern Madeleine Fredell gav för tio år sedan i samband med femtioårsjubileet 2015. Dessa finns tillgängliga på dominikansystrarnas webbplats via länken här
Heidings bok om Andra Vatikankonciliet kan också ses som ingång till samlingsvolymen Andra Vatikankonciliet 1962–1965: dokument med introduktioner som kommer att ges ut under 2026 på Veritas Förlag.
Charles Câmara 2025-12-16
Detta är en opinionstext.
