Vatikanens ”ekumenikminister” kardinal Kurt Koch välkomnar beslutet att sammankalla ett panortodoxt koncilium. ”Om de ortodoxa kyrkorna uppnår större enhet sinsemellan kommer det att främja dialogen med vår katolska kyrka”, säger Koch till Kathpress.
Ordföranden för Påvliga rådet för främjandet av de kristnas enhet framhåller att det planerade konciliet i Istanbul 2016 kommer att vara det första det första i sitt slag sedan splittringen mellan ortodoxien och västkyrkan under 1000-talet. Den schweiziske kuriekardinalen hoppas på ”riklig och god frukt”.
Efter en lång förberedelsetid offentliggjorde de samlade överhuvudena för de ortodoxa delkyrkorna i förra vecken sitt beslut att sammankalla ett koncilium 2016.
Kathpress 2014-03-16